Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in USA
San José

San José

San José (w języku hiszpańskim oznacza Św. Józef) lub San Jose (formalnie wg administracji miasta: City of San José, jednak inaczej w karcie praw miasta, tzn. jego statucie, gdzie widnieje City of San Jose) to trzecie pod względem wielkości miasto w stanie Kalifornia. Stolica hrabstwa Santa Clara, zlokalizowanego na południowym krańcu Zatoki San Francisco, w obrębie Doliny Krzemowej. Kiedyś małe miasto rolnicze. Pomiędzy latami 60., a 90. XX wieku stało się miejscem powstawania nowych dzielnic mieszkaniowych, dzięki czemu teraz jest największym miastem w północnej Kalifornii. Jego populacja oszacowana na 2008 rok to 948 279 osób, a na 2009 – 1 006 892. Obszar metropolii zamieszkuje 1,8 miliona mieszkańców. Jest to jedno z głównych miast Obszaru Zatoki San Francisco czyli tzn. „Bay Area”, przy czym jest jego największym miastem pod względem zaludnienia, obszaru oraz rozwoju przemysłowego.

San José założone zostało 29 listopada 1777 roku jako El Pueblo de San José de Guadalupe. Stając się pierwszym miastem hiszpańskiej kolonii Kalifornia. 11 lipca 1846 zostało zdobyte przez kapitana Thomasa Fallona, a trzy dni później, po akcesji Kalifornii do Stanów Zjednoczonych, nad miastem zawisła amerykańska flaga. W 1850 San José zostało pierwszym miastem inkorporowanym do Stanu Kalifornia, stając się przejściowo jego stolicą do 1851. W czasie II wojny światowej miasto doświadczyło zwiększonego popytu na mieszkania dla żołnierzy i innych weteranów wracających z frontu. Dalszy wzrost populacji w latach powojennych oraz zwiększenie obszaru miasta spowodowało, iż obecnie zlokalizowane są tutaj firmy należące do gigantów technopoli.

Przed kolonizacją regionu przez Europejczyków był on zamieszkiwany przez grupy rdzennej ludności przynależącej do kilku szczepów Indian Ohlone. Pierwsi Europejczycy, których obecność można odnotować w tym rejonie, byli franciszkańskimi misjonarzami z ojcem Junípero Serra na czele. Począwszy od 1769 roku założyli oni szereg misji na obecnych terenach stanu Kalifornia. 29 listopada 1777 roku wicekról Nowej Hiszpanii Antonio María de Bucareli y Ursúa wydał rozkaz założenia rolnej osady na terenach obecnego San José, która zaopatrywałaby w żywność pobliskie forty wojskowe. Miasteczko zostało założone przez hiszpańskiego oficera José Joaquína Morage i ochrzczone Pueblo de San José de Guadelupe, było ono pierwszą niewojskową miejscowością w Górnej Kalifornii (Alta California.

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście San Jose

Jaka panuje teraz pogoda w San Jose

Click for San Jose International, California Forecast

USA/San Jose –

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki

ambasador: Robert Kupiecki

Stany Zjednoczone (USA), Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009

Tel.: +1202 234 3800 Tel. dyżurny: +1202 234 3800 w 2126 lub 2127 po 17.00

waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.washington.polemb.net

[Źródło]

Leave a Reply