Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in Wenezuela
Caracas

Caracas

Caracas (oficjalnie: Santiago de León de Caracas) – miasto w Wenezueli, stolica tego kraju.

Położone na północy kraju, 11 km od wybrzeża Morza Karaibskiego, w Dystrykcie Stołecznym. Liczba mieszkańców (2010): 1 966 tys. Miasto cechuje policentryczny układ urbanistyczny, zabudowa rozciąga się wzdłuż głównej doliny oraz dolin bocznych od strony południowej. W zachodniej części znajduje się historyczne centrum zbudowane na planie szachownicy z wieloma zabytkami architektury kolonialnej (katedra, Casa Amarilla i in.) oraz niskimi domami w stylu kolonialnym, częściowo zmodernizowanymi, które sąsiadują z nowoczesną, wysoką zabudową. W otoczeniu (w środkowej, wschodniej i południowej części miasta) rozciągają się dzielnice mieszkaniowe, reprezentacyjne i handlowo-usługowe, z wysokimi biurowcami oraz dzielnice willowe. Na stokach okolicznych gór i w wąwozach istnieją dzielnice nędzy, tzw. ranchitos. Pasmo Kordyliery Nadbrzeżnej, oddzielające miasto od morza, stanowi Park Narodowy El Ávila (utworzony 1958).

Miasto zostało założone w 1567 przez odkrywcę hiszpańskiego, Diego de Losadę. Początkowo nosiło nazwę Santiago de León de Caracas. W 1810 Caracas stanowiło pierwotny ośrodek buntowników Simóna Bolívara przeciw władzy hiszpańskiej. W 1821 stolicą wyzwolonej spod hiszpańskiej jurysdykcji Wenezueli stało się Caracas.

Kilkakrotnie miasto niszczyły trzęsienia ziemi (m.in. w latach 1812 i 1967). Bardziej dynamiczny rozwój wenezuelskiej stolicy nastąpił w XIX i XX wieku. W Caracas urodzili się m.in. dwaj bojownicy: Francisco de Miranda i Simón Bolívar

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Caracas

Jaka panuje teraz pogoda w Caracas

Click for Caracas Simon Bolivar, Venezuela Forecast

Wenezuela/Caracas –

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli

ambasador: Krzysztof Jacek Hinz

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Los Naranjos, Valle Arriba, 1060

Tel.: +58 212 9911461 Tel. dyżurny: +58 212 9911461 Faks: +58 212 9922164

caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.caracas.polemb.net

[Źródło]

Leave a Reply