Czerwiec 28, 2021 | No Comments »Posted in Bez kategorii

Rozliczanie delegacji

Elementarnym świadczeniem, które należą się podróżującemu to dieta, która ma różnorakie stawki w zależności czy delegacja jest krajowa czy międzynarodowa oraz uzależniona jest od czasu trwania wyjazdu. Ponadto podróżującemu należą się zwrot wszelkich kosztów podróży m.in. należności za loty, kolejowe, hotele o ile nie były one zapłacone przez firmę. Sporą kontrowersję budzi zwrot za korzystanie prywatnego auta podczas podróży, ponieważ kwoty za każdy przejechany km powinny wystarczyć na pokrycie wszelakich kosztów tj. paliwo, płatne odcinki autostrady, promy, parkingi itp., zdecydowana większość firm zwraca takie koszty, a w według prawa to jest dodatkowy przychód pracownika, który powinien być opodatkowany. Ogólnie rzecz biorąc temat delegacji to spore pole do nadużyć, które zazwyczaj są skrzętnie kontrolowane przez pracowników z US.

Delegacja to właściwie nic innego jak wyjazd służbowy, czyli wyjazd który zlecił nam przełożony lub którą odbywamy w ramach naszej pracy. Kto płaci za delegację i w jakim wymiarze? To już nie jest tak łatwe, zawiłość przepisów jest znaczna, chociaż na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że to całkiem łatwe dużo ludzi nie daje rady z tym tematem
Każda osoba po skończonej delegacji musi przedłożyć na ręce swojego szefa lub do działu księgowości rozliczenie delegacji, można je wypełnić ręcznie lub wybrać dostępny w Internecie system do delegacji. Darmowe są jednak zazwyczaj tylko niefunkcjonalne kalkulatory za funkcjonalne programy trzeba płacić, ale nie są to zazwyczaj najczęściej wygórowane kwoty.

Leave a Reply