Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in Belize
Belize

Belize

Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak (1122 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych (cayes), tworzących barierę koralową. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe.

W Belize panuje wilgotny klimat równikowy z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23 °C w grudniu do 28 °C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich zniszczył w 1961 roku dawną stolicę kraju Belize City, stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan.

Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny.

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Belize

Jaka panuje teraz pogoda w Belize

Click for Belize, Belize Forecast

Belize/Belize –

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Belize City

konsul honorowy: Emil Argüelles (język konsula hiszpański, angielski)

Belize, Belize City, 35 New Road PO Box 1846, Belize City, Belize , Box 1846

Tel.: +501 223 00 88 Tel. dyżurny: +501 6102961 Faks: +501 223 64 03

info@belizelaw.bz

[Źródło]

Leave a Reply