Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in USA
Salt Lake City

Salt Lake City

Salt Lake City (dosł. „miasto nad Jeziorem Słonym”) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego. Miasto jest siedzibą światowych władz i świątyni Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Salt Lake City jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Rozwinięty przemysł metalurgiczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy. W mieście swoje siedziby i oddziały ma wiele banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz spółek wydawniczych. Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez Salt Lake City przebiegają drogi międzystanowe nr 15 (biegnąca od granicy z Kanadą do Kalifornii oraz nr 80 (łącząca San Francisco z Bostonem. Międzynarodowy port lotniczy w Salt Lake City w 2007 roku obsłużył ponad 22 mln pasażerów. Przez miasto przebiegają także linie kolejowe.

Historia

  • miasto zostało założone w 1847 roku przez grupę Mormonów
  • w 1848 roku włączone zostało do USA po wojnie amerykańsko-meksykańskiej
  • w 1851 roku miasto uzyskało prawa miejskie
  • od 1896 roku stolica stanu Utah
  • w 2002 roku organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Gospodarka

Salt Lake City jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Rozwinięty przemysł metalurgiczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy. W mieście swoje siedziby i oddziały ma wiele banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz spółek wydawniczych.

Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez Salt Lake City przebiegają drogi międzystanowe nr 15 (biegnąca od granicy z Kanadą do Kalifornii) oraz nr 80 (łącząca San Francisco z Bostonem). Międzynarodowy port lotniczy w Salt Lake City w 2007 roku obsłużył ponad 22 mln pasażerów. Przez miasto przebiegają także linie kolejowe.

W 2002 r. miasto było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Transport

  • Port lotniczy Salt Lake City
  • Utah Transit Authority
  • Amtrak linia kolejowa California Zephyr

Zabytki

Główne obiekty zabytkowe związane są bezpośrednio z historią i kulturą Mormonów pochodzące z XIX wieku. W mieście znajduje się słynna świątynia, budowana w latach 1853-1893, Mormon Tabernacle Choir, Museum of Church History and Art a także kilka innych muzeów.

Struktura wyznaniowa

Salt Lake City jest znane z bardzo dużej społeczności Mormonów. Około 70% mieszkańców deklaruje się jako członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Tworzy to specyficzną kulturę w tym mieście: wydawane są mormońskie gazety, książki, broszury. Wiele szkół, placówek edukacyjnych, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej należy bezpośrednio do Kościoła lub jest przez niego wspomagana. Organizowane są liczne konferencje i spotkania wiernych Kościoła.

Pozostałe wyznania to protestantyzm, katolicyzm i judaizm. Około 10% ludności miasta nie identyfikuje się z żadną religią.

 

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Salt Lake City

Jaka panuje teraz pogoda w Salt Lake City

Click for Salt Lake City International, Utah Forecast

USA/Salt Lake City

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki

ambasador: Robert Kupiecki

Stany Zjednoczone (USA), Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009

Tel.: +1202 234 3800 Tel. dyżurny: +1202 234 3800 w 2126 lub 2127 po 17.00

waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.washington.polemb.net

[Źródło]

Leave a Reply