Czerwiec 17, 2013 | No Comments »Posted in Włochy
Neapol

Neapol

Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

Neapol jest położony tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza.

W pobliżu Neapolu znajdują się:

  • wyspy Ischia i Capri leżące u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej
  • półwysep Sorrento

Liczba mieszkańców: 993 386 (2004), a zespół miejski ponad 3 mln. Jest to trzecie pod względem zaludnienia miasto we Włoszech. Jest to też jedno z trzech miast włoskich posiadających metro, tzw. Metropolitana di Napoli (obecnie posiada 6 linii, ale w planach jest zwiększenie ich ilości do 10).

W Neapolu i okolicach mieszkańcy posługują się specyficznym dialektem neapolitańskim. Neapol stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy południowych Włoch. Jest to drugi co do wielkości przeładunków port we Włoszech. W Neapolu znajduje się uniwersytet założony w roku 1224 oraz liczne szkoły wyższe i placówki naukowo-badawcze. Mieści się tam ważny węzeł komunikacyjny, a także międzynarodowy port lotniczy Capodichino. Neapol jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. Jest to miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga cud św. Januarego (patrona miasta).

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Neapol

Jaka panuje teraz pogoda w Neapolu

Click for Naples, Italy Forecast

Włochy/Neapol –

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Neapolu

Wakat

[Źródło]

Leave a Reply