Czerwiec 12, 2013 | No Comments »Posted in Luksemburg
Luksemburg

Luksemburg

Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga  – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

Luksemburg to mały kraj o powierzchni 2586 kilometrów kwadratowych. Graniczy z Belgią, Francją i Niemcami.

Historia Luksemburga sięga X w. Kolejni jego władcy, zaczynając od niewielkiego skrawka ziemi wokół skały luksemburskiej stopniowo poszerzali granice hrabstwa, położonego na zachodnich peryferiach Niemiec. Sukces osiągnął Henryk VII, który na początku XIV w. został królem niemieckim i cesarzem rzymskim. Dzięki temu jego następcy sięgnęli po trony Czech i Węgier, stopniowo jednak zaniedbali niewielkie hrabstwo, z którego się wywodzili. Było ono zastawiane, a po wygaśnięciu rodu Luksemburgów przechodziło z rąk do rąk.

Z końcem XV wieku znalazł się w rękach Habsburgów, najpierw hiszpańskich, a w XVIII w. austriackich. Włączony do Francji przez Napoleona. Według ustaleń kongresu wiedeńskiego w 1815 Wielkie Księstwo Luksemburga uzyskało niezależność i zostało związane ze Zjednoczonym Królestwem Niderlandów unią personalną. Mimo niepodległości stacjonowały w nim garnizony pruskie. W 1839 w efekcie ustaleń konferencji londyńskiej utraciło znaczną (zamieszkaną głównie przez Walonów) część terytorium na rzecz nowo utworzonej Belgii. Od 1842 w unii celnej ze Związkiem Niemieckim, po I wojnie światowej z Belgią. Kraj zyskał pełną niepodległość w 1867, w 1890 zerwano unię personalną z Holandią.

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Luksemburg

Jaka panuje teraz pogoda w Luksemburgu

Click for Luxembourg, Luxembourg Forecast

Luksemburg/Luksemburg –

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkim Księstwie Luksemburga

ambasador: Bartosz Jałowiecki

Luksemburg, Luksemburg, 2, rue Pulvermühle, L-2356

Tel.: +352 260032 Tel. dyżurny: +352 621351193 Faks: +352 26687574

luksemburg.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.luksemburg.polemb.net

poprzedni ambasador: Barbara Labuda (do 31.07.2010 r.)

[Źródło]

Leave a Reply