Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in Martynika
Fort-de-France

Fort-de-France

Fort-de-France – stolica francuskiego departamentu zamorskiego Martyniki, położona zachodnim wybrzeżu wyspy nad zatoką Fort-de-France. Ludność miasta 89,79 tys. (2007), a całego zespołu miejskiego 132,98 tys. (2007).

XVII-wieczne, francuskie osadnictwo na wyspie koncentrowało się na jej zachodnim, karaibskim wybrzeżu. Jedną z głównych osad było założone w 1672 Fort-Royal, dzisiejsze Fort-de-France. Fort, założony u wejścia do największej zatoki wyspy, stanowił doskonałe stanowisko obrony, zarówno przeciwko miejscowym ludom karaibskim, jak i kolonistom holenderskim i angielskim.

Położenie miasta nie miało jednak wyłącznie zalet. Otoczenie bagnami sprzyjało rozwojowi malarii. W XIX wieku dołączyły do tego inne klęski żywiołowe: trzęsienie ziemi 11 stycznia 1839, wielki pożar miasta 22 czerwca 1890 i huragan z 18 sierpnia 1891. Fort-de-France przez cały ten okres stanowiło jednak główny ośrodek administracyjny i militarny Martyniki. Mimo to nie rozwijało się tak szybko jak położone bardziej na północ Saint-Pierre, główny ośrodek handlowy wyspy. Dopiero całkowite zniszczenia Saint-Pierre podczas wybuchu Montagne Pelée 8 maja 1902 dało szansę do szybszego rozwoju stolicy terytorium.

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Fort-de-France

Jaka panuje teraz pogoda w Fort-de-France

Click for Le Lamentin, Martinique Forecast

Martynika/Fort-de-France –

Departament zamorski Francji podlega właściwości terytorialnej Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu

[Źródło]

Leave a Reply