Czerwiec 19, 2013 | No Comments »Posted in Antyle
Curaçao

Curaçao

Curaçao (czyt. Kurasau’) – wyspa leżąca na Karaibach, należąca do Holandii. Wchodzi w skład archipelagu Małych Antyli. Stolicą wyspy jest Willemstad, nazywane małym Amsterdamem.

Oryginalnie wyspa była zamieszkana przez indiańskie plemię Arawaków. Dla Europejczyków została odkryta przez hiszpańską wyprawę, ktorej dowodził Alonso de Hojeda w 1499. Od 1634 wyspa została zajęta przez Holendrów. Holenderska Kompania Zachodnioindyjska założyła miasto Willemstad – obecną stolicę. Na początku Curaçao było ignorowane przez kolonistów europejskich m.in ze względu na brak możliwości składania w depozyt złota, ale później przekonano się, że naturalne położenie zatoki, nad którą zbudowano Willemstad, jest idealnym miejscem na handel. Handel, przewóz towarów oraz piractwo stały się szybko najważniejszymi gałęziami gospodarki Curaçao. W 1662 Kompania Zachodnioindyjska stworzyła na wyspie największe centrum handlu niewolnikami. W XVIII i XIX w. Curaçao należało przejściowo do Francji i Wielkiej Brytanii, aż w 1816 powróciło ostatecznie do rąk holenderskich. W 1863 Holendrzy znieśli niewolnictwo.

Nowa era dla Curaçao zaczyna się od 1914, gdy w Maracaibo Basin w Wenezueli odkryto ropę naftową. Wtedy to rząd holenderski oraz Royal Dutch Shell wybudowali na Curacao kilka rafinerii. Port w Willemstad nadawał się idealnie dla tankowców.

Curaçao ma własny rząd od 1 stycznia 1954. 2 lipca 1984 rząd wyspy ustanowił własną flagę oraz hymn. W 1993 mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za pozostaniem wyspy w składzie Antyli Holenderskich, 8 kwietnia 2005 roku Curacao razem z Sint Maarten odrzucili w referendum pełną niepodległość na rzecz kraju stowarzyszonego z Holandią w ramach Królestwa Niderlandów. Na podstawie reformy konstytucyjnej Królestwa Niderlandów, 10 października 2010 roku Antyle Holenderskie przestały istnieć, a Curaçao stało się osobnym terytorium zależnym Holandii o specjalnym statusie.

Dane pobrane z Wikipedii, czytaj więcej o mieście Curaçao

Jaka panuje teraz pogoda w Curacao

Click for Curacao, Curacao Forecast

Antyle/Curaçao –

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

[Źródło]

Leave a Reply